Mikor jönnek a fagyosszentek?

mikor-jonnek-a-fagyosszentek

Mikor jönnek a fagyosszentek?

A fagyosszentek, azaz Pongrác, Szervác és Bonifác napjai, a magyar néphagyományban kiemelt jelentőséggel bírnak.Ezeket a napokat május 12-én, 13-án és 14-én ünnepeljük, és a tapasztalatok szerint ekkor gyakran következik be hirtelen lehűlés, amely károsíthatja a zsenge növényzetet. Cikkünkben részletesen bemutatjuk, hogy kik ők és mikor jönnek a fagyosszentek.

Pongrác (május 12.)

Szent Pongrác a 3. század végén született egy jómódú, pogány családban. Korán árvaságra jutott, és nagybátyja, Dénes vette gondjaiba, aki Rómába vitte őt. Itt ismerkedett meg a keresztény hittel, és Kornél pápa megkeresztelte. A Diocletianus császár által elrendelt keresztényüldözések során Pongrácot is elfogták. Bár fiatal kora miatt megpróbálták rávenni, hogy tagadja meg hitét, ő ezt nem tette meg, ezért 304. május 12-én lefejezték a Via Aurelia mentén. Pongrácot a tizennégy segítőszent egyikeként tisztelik.

Szervác (május 13.)

Szent Szervác a 4. században élt, és a mai Hollandia területén található Maastricht püspöke volt. A legenda szerint, amikor a hunok Rómához közeledtek, Szervác az apostolok sírjánál imádkozott a veszedelem elhárításáért. Látomásában Szent Péter közölte vele, hogy a hunok Isten büntetéseként érkeznek a bűnösök megbüntetésére. Szervác 384. május 13-án hunyt el, és sírja hamarosan zarándokhellyé vált.

Bonifác (május 14.)

Szent Bonifác a 3. században élt, és a legenda szerint egy gazdag római hölgy, Aglaida szolgája volt. Bonifác és Aglaida bűnös életet éltek, de később megbánták tetteiket. Bonifác elindult a keleti tartományokba, hogy vértanúk ereklyéit gyűjtse össze. Ciliciában keresztényeket kínvallattak, és Bonifác nyíltan megvallotta hitét, amiért halálra ítélték és lefejezték. Testét Rómába vitték, ahol később templomot emeltek tiszteletére.

Népi megfigyelések és hiedelmek

A magyar néphagyomány számos megfigyelést és hiedelmet kapcsol a fagyosszentekhez. Egyes vidékeken úgy tartották, hogy Pongrác kánikulában subában megfagyott, Szervác a Tisza közepén víz nélkül megfulladt, Bonifácot pedig agyoncsipkedték a szúnyogok. Ezért haragszanak az emberekre, és évről évre visszatérnek, hogy bosszantsák őket. Másutt azt mondták: „Szervác, Pongrác, Bonifác megharagszik, fagyot ráz.” Baranya megyében és a Drávaszögben ismert mondás: „Sok bort hoz a három ác, ha felhőt egyiken sem látsz.

Hatás a mezőgazdaságra

A fagyosszentek időszakában bekövetkező hirtelen lehűlés komoly károkat okozhat a mezőgazdaságban. A zsenge növények, mint például az uborka, paradicsom és bab, különösen érzékenyek a fagyra. Ezért a gazdák gyakran csak a fagyosszentek elmúltával ültetik ki ezeket a növényeket, hogy elkerüljék a fagykárokat. Egyes vidékeken a szőlősgazdák füstöléssel próbálták megvédeni ültetvényeiket a fagyoktól.

Időjárási megfigyelések

A meteorológiai megfigyelések is alátámasztják, hogy ebben az időszakban gyakran fordul elő hirtelen lehűlés. Bár a pontos okok nem teljesen tisztázottak, valószínűsíthető, hogy a tavaszi légköri áramlások és a még hideg északi légtömegek találkozása okozza ezt a jelenséget.

mikor-jonnek-a-fagyosszentek

Tudományos magyarázat

A meteorológiai megfigyelések szerint május elején a sarkvidéki hideg légtömegek betörhetnek a Kárpát-medencébe, ami hirtelen lehűlést eredményezhet. Ez a jelenség magyarázatot adhat a fagyosszentek időszakában tapasztalható hidegebb napokra. Fontos azonban megjegyezni, hogy ez nem minden évben következik be pontosan ugyanakkor, és a globális éghajlatváltozás is befolyásolhatja ezt a mintázatot.

Óvintézkedések és megelőzés

A gazdák és kertészek különböző módszereket alkalmaznak a fagyosszentek idején várható hideg káros hatásainak csökkentésére. Ilyen például a füstölés, amely során füstöt képeznek a növények körül, hogy megakadályozzák a hőmérséklet túlzott csökkenését. A talaj takarása levelekkel, szalmával vagy fakéreggel segít megőrizni a talaj hőmérsékletét és nedvességtartalmát, így védve a növények gyökérzetét a hidegtől. ​A legbiztosabb módszer azonban az, ha a fagyérzékeny növények kiültetését a fagyosszentek elmúltával, azaz május közepét követően végzik.

Védekezési módszerek a fagyosszentek idején

A gazdák és kertészek különböző módszereket alkalmaznak a fagyosszentek idején várható hideg káros hatásainak csökkentésére.

Füstölés: Füstöt képeznek a növények körül, hogy megakadályozzák a hőmérséklet túlzott csökkenését.

Fűtőberendezések használata: Szőlőültetvényekben és gyümölcsösökben fűtőtesteket, propánégőket vagy speciális fáklyákat helyeznek el a sorok között, amelyek képesek néhány fokkal megemelni a levegő hőmérsékletét, így védve a növényeket a fagytól.

Lombtrágyázás a fagyok előtt: Ez a módszer növeli a rügyek és virágok szénhidráttartalmát, ami csökkenti a sejtek fagyási pontját és mérsékli a fagykárt.

Algakivonatok és auxinok alkalmazása: Az algák természetes növekedési hormonokat tartalmaznak, amelyek csökkentik a stresszhatásokat, így támogatják a virágzást és terméskötődést még kedvezőtlen időjárás esetén is.

Tavaszi fagyok hatása a gyümölcsösökre

A tavaszi fagyok különösen veszélyesek a virágzó vagy rügyfakadásban lévő gyümölcsfákra. A fagy hatására a virágok és a fiatal gyümölcskezdemények elpusztulhatnak, ami jelentős terméskiesést eredményezhet. Például 2023-ban a hazai gyümölcstermés 30%-a veszett oda a tavaszi fagykárok következtében, ami 20-30 milliárd forintos veszteséget jelentett.

A gyümölcsfák fagyra legérzékenyebb részei a teljes virágzásban lévő virágrügyek, amelyeknél a mínusz 3-7 °C-os fagy már 50%-os fagykárt okozhat, valamint a fiatal terméskezdemények a sziromhullást követő 2-3 hétben, amelyek már a mínusz 1-2 fokos hidegben is súlyosan károsodhatnak.

Összegzés

Mikor jönnek a fagyosszentek? A fagyosszentek, azaz Pongrác, Szervác és Bonifác napjai, a magyar néphagyományban fontos szerepet töltenek be. Az ezekhez a napokhoz kapcsolódó hiedelmek és megfigyelések évszázadok tapasztalatain alapulnak, és a mezőgazdasági munkák időzítésében is iránymutatást nyújtanak. Bár a tudományos magyarázatok rávilágítanak a jelenség meteorológiai hátterére, a fagyosszentekhez kapcsolódó hagyományok továbbra is élénken élnek a magyar kultúrában.



Kerti élet kategóriák:



Képek: Vistacreate, Pixabay